Jakie usługi spycharką wykonywane są na placu budowy?
Spycharka potocznie nazywana jest spychaczem i kojarzy się głównie z wykonywaniem robót ziemnych na budowach. Jakie prace może wykonywać i w jakich sytuacjach się przydaje?
Czym jest spycharka?
Przede wszystkim jest maszyną, najczęściej na podwoziu gąsienicowym, przeznaczoną do robót ziemnych, wykonywanych za pomocą lemiesza lub innego osprzętu, który odspaja grunt od podłoża i przesuwa go bezpośrednio po podłożu na nieduże odległości. Prościej rzecz ujmując, spycharka „popycha” hałdy ziemi lub innego materiału przed sobą, przemieszczając go z punktu A do punktu B, zazwyczaj na odległości nieprzekraczające 60 metrów.
Stosowanymi osprzętami mogą być różnego rodzaju lemiesze, zaczepy, zrywaki wielozębne, czy specjalistyczne pługi, wciągarki i walce, które mogą współpracować z innymi maszynami budowlanymi.
W jakich sytuacjach sprawdza się spycharka?
Oczywiście jej zastosowanie ma uzasadnienie przy wszelkiego rodzaju wykopach, nasypach czy hałdach, które należy przemieścić z danego terenu we wskazane miejsce. Używana jest również do profilowania podłoża i jego wyrównywania. Z jej pomocą wykonuje się rowy melioracyjne i fundamenty pod obiekty budowlane. Często jest także wykorzystywana do oczyszczania i uprzątnięcia terenu budowy po zakończonym etapie.
Spycharki znajdują zastosowanie na różnych etapach budowy, np. podczas końcowych etapów, gdy są zakładane tereny zielone wokół obiektu lub zachodzi potrzeba wykonania rowów odprowadzających, wyrównania podłoża pod chodniki, usypywanie hałd ziemi pod skarpy i ogrody ozdobne. Poza placem budów spycharki wykorzystywane są do np. do odśnieżania, karczowania lasu. Bardzo duże i ciężkie spycharki gąsienicowe o dużej mocy i sile przesuwnej nazywane są buldożerami. Wykorzystuje się je często do burzenia budynków murowanych.